Ekwipunek na spływ – co warto zabrać, o czym pomyśleć przed wybraniem się na spływ.

Z reguły spływy turystyczne dzielimy na jedno i wielo – dniowe. W zależności od tego, na jaki spływ się wybieramy zawartość plecaków i toreb będzie się różniła – jednak, nie tak bardzo jak wydaje się w pierwszym momencie. Pakując się na spływ należy pomyśleć o spakowaniu:

Dodatkowe ubrania – planując wycieczkę zawsze trzeba wziąć pod uwagę pogodę oraz fakt, iż może się ona zmienić w ciągu paru godzin, dlatego warto zabrać coś co ochroni nas prze deszczem wiatrem oraz słońcem. Dodatkowy komplet ubrań należy również zabrać, ze względu na możliwość zamoczenia ubrań, w których wyruszyliśmy na spływ. Wiadomo nikt nie planuje wpaść do wody, ale należy założyć taką ewentualność. Tak więc, wybierając się na spływ w szczególności należy pamiętać o:
– kurtka/peleryna przeciwdeszczowa,
– czapka chroniąca nas przed słońcem, zimnem, wiatrem – w zależności od warunków jakich w danym okresie możemy się spodziewać,
– okulary przeciwsłoneczne, strój kąpielowy, ręcznik,
– buty neoprenowe, sandały – coś w czym łatwo będzie się chodziło w wodzie, co dobrze trzyma się stopy, zwykłe klapki często zostają w mule na dnie rzeki i nie są najlepszym wyborem do brodzenia po wodzie.
– koszulka, bluza, spodenki, dresy, bielizna itp.
– rękawiczki.

Sprzęt biwakowy – najlepiej, taki który zajmuje jak najmniej miejsca i jest lekki, tak aby wszystko zmieściło się nam do kajaka i w razie przenosek nie sprawiał za dużo problemów. Na rynku jest bardzo duży wybór, a producenci co roku wypuszczają nowe serie produktów dopasowanych do potrzeb. Ograniczenia w ilości sprzętu nie interesują tych turystów, którzy mają wykupioną oraz bardziej wygodną usługę przewozu bagaży wzdłuż trasy spływu – tutaj można sobie pozwolić na kilka rzeczy więcej na wszelki wypadek. W zależności od spływu najbardziej potrzebny sprzęt biwakowy:
– namioty, śpiwory, materace, karimaty, itp. sprzęt ten powinien być dopasowany do pory roku i spodziewanej pogody na spływie, na rynku jest szeroka gama produktów używanych w różnych warunkach atmosferycznych. W szczególności śpiwory oraz namioty stosowane w temperaturach minusowych do bardzo lekkich, przewiewnych używanych latem.
– butla gazowa, ruszt, kociołek,
– nóż, scyzoryk, sztućce, kubki, saperka,
– pojemnik na wodę
– latarka, czołówka,
– pojemnik na śmieci, worki foliowe – obecnie na trasach spływów w wielu miejscach przygotowane są kosze na śmieci i pozostawienia ich w odpowiednim miejscu raz dziennie nie stanowi żadnego problemu.

Wyżywienie:
– spływy jednodniowe – woda ok. 1,5 litra na uczestnika spływu, drobna przekąska, kanapki, wg. uznania w zależności od długości planowanego spływu,
– spływy wielodniowe – woda, wyżywienie, warto zabrać kilka rzeczy w trwałym opakowaniu tak, aby mieć zapas na min. 2 dni. Czasami trafiamy na tereny, gdzie najbliższy sklep może znajdować się 20-30 km od miejsca noclegu i bardzo trudno się do niego dostać. Dlatego przed spływem należy sprawdzić, gdzie się wybieramy i jaka jest możliwość zrobienia zakupów. (Zdarzają się sytuacje, że w przewodnikach jest informacja o sklepach, a w rzeczywistości sklep od kilku lat nie prosperuje). Warto przy tym zaopatrzyć się w rzeczy do jedzenia, trwale zapakowane, które mogą spokojnie przetrwać dłuższy okres tak na wszelki wypadek.

Inne:

– worki wodoszczelne, beczki – większość rzeczy, które zabieramy ze sobą warto zapakować tak, aby uchronić je przed zalaniem lub zniszczeniem – w tym celu warto wyposażyć się w pojemniki do tego przeznaczone, na wyposażeniu wypożyczalni są worki wodoszczelne o różnych gabarytach, większe na odzież, śpiwory, mniejsze na telefony, portfele, bądź też beczki, o pojemności od 1 litra do 30 litrowych, w których bardzo wygodnie przewozi się żywność lub inne rzeczy narażone na uszkodzenia mechaniczne.
– apteczka, tabletki przeciwbólowe, lekarstwa, – wszystko to co uważamy, że może się nam przydać ze względu na choroby lub dolegliwości jakie trapią uczestników spływu.
– maść, płyn, spray na muchy, komary, kleszcze itp. – warto mieć coś w zanadrzu.
– maści na opalanie, oparzenia słoneczne.
– zapałki,
– gotówka – niestety nie wszędzie można zapłacić kartą, a na terenach leśnych dostęp do bankomatów tez jest ograniczony.
– mapa, przewodnik do trasie spływu, informacja o trasie spływu – warto podpytać się w wypożyczalni lub też prędzej przygotować się kupując jakiś informator. Zazwyczaj warto dowiedzieć się prędzej, jaka jest trudność odcinka, na który się wybieramy, tak aby być w miarę możliwości przygotowanym. Z pytaniami warto się udać w szczególności do osób wypożyczających sprzęt, które często mają bieżące informacje, o utrudnieniach, poziomie wody, bieżącej sytuacji na rzece, dostępności sklepów itp.
W przypadku pytań proszę pisać slawek@superkajak.com, lub dzwonić +48 606814880.

Powrót do bloga